klíšťata

10. února 2012 v 18:18 | gabča |  přírodopis

klíšťata

Klíšťata jsou u nás nejzávažnější přenašeči nákaz.V roce 2009 bylo na území České republiky nahlášeno přes 4000 případů lymské boreliózy.Inkubační doba tohoto onemocnění se pohybuje od 2 do 32 dní.Častým příznakem je rozšiřující se červená skvrna v místě přisátí.Mohou se objevovat i horečka,bolesti ve svalech a únava.Klíšťata mohou přenášet také klíšťovou encefalitidu,babesiózu,ehrlichiózu.....

V prvé řadě je důležité správně se do přírody obléct.Pokud půjdeš do lesa,určitě si vezmi dlouhé,nejlépe světlé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem.Než vyrazíš,nastříkej si doma boty a nohavice vhodným repelentem proti klíšťatům.Samozřejmostí jsou uzavřené boty.

Nejčastěji se klíště zapíjí v podkolenní jamce,podpaží a ve tříslech.Po každém návratu z přírody domů se okamžitě prohlédni.Čím déle klíště saje,tím více škodlivých látek může do tvého těla pustit.

Nikdy nenanášej na přisáté klíště žádné masti nebo oleje,udusily by ho.Klíště vyjmi pinzetou nebo kleštičkama. Nejosvědčenější metoda je klíště uchopit co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej vyviklat.Ranku po vyjmutí klíštěte vydezinfikuj.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám můj blog?

ano 38.5% (40)
ne 30.8% (32)
viděl/a jsem lepší 30.8% (32)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama